Ukrainian Patriots Repair Damaged Armor At Their Own Cost

Mechanics in Zaporizhzhia repair damaged armored personnel carriers at their own cost and in free time. Serhi Trukhin and his son, for example, are fitting protective steel grates on APCs:

“We designed and wielded protective grates under the US army technology. The grates are used to minimize grenade’s impact. Even if there is a direct hit of the grenade, the APC will remain intact and its crew alive,” Serhy said.

To install the protective grate costs UAH16,000 ($1,333) and it is paid from the family budget.

At several Zaporizhia works, patriots are involved in repairing the damaged military equipment and weaponry in their free time and at weekends.

“This is our decision. We want to contribute to the victory of our army,” volunteers say.

Source: zik.ua

In Ukrainian:

Запорізькі умільці на власні кошти відновлюють і модернізують військову техніку для АТО, повідомляє Укрінформ. Сергій Трухін з сином виготовили спеціальні грати для захисту БТРів від вибухів. Випробування пройшли успішно.

“Захисні решітки для БТР спроектували і виготовили за американською технологією. Вони служать для того, щоб розбивати кумулятивний струмінь з гранатомета. Завдяки їм, навіть у разі прямого попадання в БТР, машина залишиться цілою, а бійці живими”, – розповів Сергій Трухін.

Відновлення і зміцнення гратами “пораненого” в боях бронетранспортера обійдеться родині Трухін в 16 тис. грн. Кошти на ремонт виділено з сімейного бюджету.
Ремонт військової техніки за участю запорізьких спеціалістів в неробочий час та вихідні дні виконується на декількох підприємствах.

“Це наше рішення і бажання допомогти українській армії. Ми теж хочемо внести вклад, і працюємо не за гроші, а на перемогу”, – зазначають патріоти.

Photo: korrespondent.net

You might also be interested to read this:

Close Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *